کشکول راز

کشکول راز

سعی شده مطالب مستندارائه گردد.کپی برداری وانتشار مطالب باذکر صلواتی برروح نویسنده آزاداست هجده صفت ممتاز محسن قرآنی ⋆ کشکول راز | کشکول راز
افزونه جلالی را نصب کنید. 21 رجب 1442 Thursday, 4 March , 2021
7
هجده صفت ممتاز محسن قرآنی

هجده صفت ممتاز محسن قرآنی

  • کد پسـت : 681
  • 27 مارس 2020
هجده صفت ممتاز محسن قرآنی
از مجموع آیات و برخى روایات بر مى آید که عنوان محسن و محسنین محتوایى بیش از خوب به جا آوردن عمل دارد و در آن تقواى ویژه نیز مطرح است . آیاتى که عنوان محسن را تفسیر مى کند، شجره طیبه اى را به تصویر مى کشد که هم از جهت عقیده ، ریشه در اعماق زمینه هاى اعتقادى و مایه هاى ایمانى دارد و هم از جهت عمل و شاخ و برگ و فروع ، سر به آسمان برافراشته و سینه ملکوت را شکافته ، میوه ها و اعمال صالح درخشانى به بار آورده است

از مجموع آیات و برخى روایات بر مى آید که عنوان محسن و محسنین محتوایى بیش از خوب به جا آوردن عمل دارد و در آن تقواى ویژه نیز مطرح است .
آیاتى که عنوان محسن را تفسیر مى کند، شجره طیبه اى را به تصویر مى کشد که هم از جهت عقیده ، ریشه در اعماق زمینه هاى اعتقادى و مایه هاى ایمانى دارد و هم از جهت عمل و شاخ و برگ و فروع ، سر به آسمان برافراشته و سینه
ملکوت را شکافته ، میوه ها و اعمال صالح درخشانى به بار آورده است :مثلا کلمة طیّبة کشجرة طیّبة اءصلها ثابت و فرعها فى السماء* تؤ تى اءکلها کل حین باذن ربّها.(1)
بعضى از صفاتى که آیات قرآن براى محسنان ذکر مى کند، عبارت از:

1. کمى از شب را مى خوابند

2. در سحر گاهان استغفار مى کنند

3. مقدارى از اموالشان را(غیر از حقوق واجب مالى ) به نیازمندان مى دهند:
…انهم کانوا قبل ذلک محسنین* کانوا قلیلا من الیل ما یهجعون* وبالاحسار هم یستغفرون* و فى اءموالهم حقُّ للسائل و المحروم (2).
البته این کرایم اخلاق لازم تقواى ویژه اى است که در محسنان یافت مى شود.

4. از زینت هاى دنیا چشم مى پوشند و رو به جانب آخرت دارند؛ از دار غرور، پهلو تهى مى کنند و به سوى دار خلود، شتابان در حرکتند و در آن جا پهلو مى گیرند:یا ایّها النّبى قل لازواجک ان کنتنّ تردن الحیوة الدّنیا و زینتها فتعالین اءمتّعکنّ و اءسرّحکنّ سراحا جمیلا * و ان کنتنّ تردن اللّه و رسوله و الدار الاخرة فان اللّه اءعدّ للمحسنات منکنّ اءجرا عظیما.(3)

5. منادى عامل و معتقدى براى دین هستند، هم به حق معتقدند و به آن عمل مى کنند و هم حق مى گویند و آن را نشر مى دهند:و الذى جاء بالصّدق و صدّق به اءولئک هم المتّقون * لهم ما یشاءءون عند ربّهم و ذلک جزاء المحسنین .(4)

6. نماز به پا مى دارند

7. زکات مى دهند

8. به آخرت یقین دارند: تلک ایات الکتاب الحکیم * هدىً و رحمةً للمحسنین * الذین یقیمون الصلوة و یؤ تون الزکوة و هم بالاخرة هم یوقنون .(5)

9. مجاهدانى مخلص و فداکارانى از خود گذشته در راه خدا هستند و از معیّت ویژه الهى برخوردارند:و الذین جاهدوا فینا لنهدینّهم سبلنا و ان اللّه لمع المحسنین (6)، در احیاى مآثر دینى از هیچ ایثار و نثارى دریغ ندارند و از اجر مخصوص خدا بهره مندند:ذلک بانهم لا یصیبهم ظماء ولا نصب ولا مخمصة فى سبیل اللّه … ان اللّه لا یضیع اءجر المحسنین .(7)

10. در راه خدا صبور و پایدار و با استقامتند: انه من یتّق و یصبر فان اللّه لا یضیع اءجر المحسنین .(8)

11. اهل کرامت و گذشتند: قالوا یا ایّها العزیز ان به اءبا شیخا کبیرا فخذ اءحدنا مکانه انا نریک من المحسنین (9)، فاعف عنهم واصفح ان اللّه یحبّ المحسنین (10)، و متّعوهنّ على الموسع قدره و على المقتر قدره متاعا بالمعروف حقا على المحسنین .(11)

12. در حال خوف و رجا به سر مى برند و با بیم و امید خدا را مى خوانند و رحمت خاص الهى به آنان نزدیک است : ولا تفسدوا فى الارض بعد اصلاحها وادعوه خوفا و طمعا ان رحمت اللّه قریب من المحسنین .(12)

13. در پذیرش حق استکبار نمى ورزند

14. حقیقت را دریافته اند و در پى آن نسبت به آیات الهى ، عشق و شوق از خود نشان مى دهند

15. پیوسته ملحق شدن و رسیدن به صالحان را از خدا طلب مى کنند:… انهم لا یستکبرون * و اذا سمعوا ما انزل الى الرّسول ترى اءعینهم تفیض من الدمع ممّا عرفوا من الحقّ یقولون ربّنا امنّا فاکتبنا مع الشاهدین * و ما لنا لا نؤ من باللّه و ما جاءنا من الحق و نطمع ان یدخلنا ربّنا مع القوم الصالحین * فاءثابهم اللّه … و ذلک جزاء المحسنین .(13)

16. با همه پایمردى ها و استقامت ها در راه خدا، پیوسته از گناهان خود اظهار عجز و شرمسارى مى کنند و از خداوند،آمرزش گناهان ، ثبات قدم و نصرت بر کافران را مى طلبند:و کاءیّن من نبىّ قاتل معه ربیّون کثیر…* و ما کان قولهم الا ان قالوا ربّنا اغفرلنا ذنوبنا و اسرافنا فى اءمرنا و ثبّت اءقدامنا و انصرنا على القوم الکافرین * فاتاهم اللّه ثواب الدنیا و حسن ثواب الاخرة واللّه یحبّ المحسنین .(14)

17. حتى در حال تنگ دستى نیز اهل انفاقند

18- خشم خویش را فرو مى برند. از این رو از محبوبان ویژه خدا هستند:الّذین ینفقون فى السّرّاء و الضّرّاء و الکاظمین الغیظ… واللّه یحبّ المحسنین .(15)
از مجموع صفات مزبور، اجمالا بر مى آید که محسن تنها به معناى نیکو به جا آورنده عمل یا نیکوکار نیست ، بلکه احسان ، مقامى است که براى تحدید حدود و لوازم و آثار آن ، تدبّر بیشترى لازم است .(16)

پی‌نوشت‌ها:
1. مجمع البیان ، ج 3 – 4، ص 178. 1361-سوره ابراهیم ، آیات 24 25.2. سورا ذاریات ، آیات 16 19.
3. سوره احزاب ، آیات 28 29.
4. سوره زمر، آیات 33 34.
5. سوره لقمان ، آیات 2 – 4.
6. سوره عنکبوت ، آیه 69.
7. سوره توبه ، آیه 120.
8. سوره یوسف ، آیه 90.
9. سوره یوسف ، آیه 78.
10. سوره مائده ، آیه 13.
11. سوره بقره ، آیه 236.
12. سوره اعراف ، آیه 56.
13. سوره مائده ، آیات 82 85.
14. سوره آل عمران ، آیات 146 148.
15. سوره آل عمران ، آیه 134.
16. تفسیر دهاق تسنیم، ج4

لینک کوتاه : http://kashkuleraz.com/?p=681
  • نویسنده : کاظمی شیخ شبانی
  • ارسال توسط :
  • منبع : قرآن کریم - مجمع البیان
  • 189 بازدید
  • بدون دیدگاه

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.